- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Kelvinova stupnica
Stupnica pre meranie teplôt. Hodnoty sa vyjadrujú v kelvinoch (K). Kelviny sa tiež používajú na vyjadrenie farebnej teploty svetla. - Panoráma
Fotografia zostavená z niekoľkých fotografií s cieľom dosiahnuť široký záber scény. V niektorých prípadoch má panoráma záber 360°.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Gábeľ nad šachtou Leopold Solivar
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Gábeľ nad šachtou Leopold Solivar
(zobrazená panoráma)
Kostoly a Kaplnky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy Slovenska na Google Maps
Gábeľ nad šachtou Leopold v Solivare
Ide o historický výrobný, banský, ťažný a spracovateľský areál zachovaný v slohovom výraze z 18. storočia a začiatku 19. storočia. Pôvodná obec Soľná Baňa sa stala miestnou časťou Prešova.
Dnešný Solivar, resp. obec Soľná Baňa, je doložený z roku 1230. Soľný prameň sa uvádza v roku 1288, od 14. storočia je vo vlastníctve rodiny Šóšovcov, neskôr aj kráľa. Soľ sa získavala odparovaním, resp. varením soľanky. Od roku 1572 sa však začalo aj s ťažbou kamennej soli v šachte Leopold. V tomto období sa kvôli doprave dreva do varní vybudoval niekoľko kilometrov dlhý splavný kanál od potoka Delňa k Solivaru.
Zásadným obratom sa stal rok 1752, keď soľanka zaplavila hlavnú ťažnú šachtu Leopold, čím sa znemožnila hlbinná ťažba soli. Ťažbu kamennej soli zastavili a výrobu preorientovali na získavanie soli varením soľanky, soľného roztoku. V roku 1785 bol celý „soľnobanský handel“ podriadený cisársko-kráľovskej komore vo Viedni.
Novým medzníkom vo vývoji ťažby je rok 1925, kedy bol daný na inom mieste do prevádzky Nový Solivar v Prešove. Z dôvodu havarijného stavu zanikla v roku 1925 varňa Ferdinand i liečivé kúpele. Snaha zachrániť výrobný komplex vyvrcholila v roku 1970 vyhlásením areálu Solivar za národnú kultúrnu pamiatku.
Pamiatky historického soľného závodu má v súčasnosti v správe Slovenské technické múzeum Košice. Budova gápľa bola postavená nad ťažnou jamou Leopold, ktorá je hlboká 155 metrov. Ide o prízemnú osemuholníkovú stavbu s vysokou manzardovou strechou.
V nej je upevnený hriadeľ s obrovským navíjacím bubnom (priemer 5,6 metra), pomocou ktorého sa vyťahovali z ťažnej jamy veľké kožené mechy naplnené soľankou s objemom 5 až 7 hektolitrov. Mechanizmus gápľa poháňal záprah štyroch koní. Na svahu pod gápľom sú zásobníky soľanky, tzv. četerne. Soľanka sa v gápli vylievala z mechov do odtokových žľabov a samospádom pritekala do rezervoára. Je to rozľahlá prízemná obdĺžniková budova pilierovej konštrukcie vyplnená drevenými trámovými stenami. (...)
zdroj: dromedar.topky.sk