- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Crop faktor
Koeficient, ktorým sa prepočítava ohnisková vzdialenosť objektívov pri fotoaparátoch s menším snímačom, ako je veľkosť políčka klasického filmu. Dá sa vypočítať ako pomer uhlopriečky políčka filmu a uhlopriečky senzora fotoaparátu. - Hyperfokálna vzdialenosť
Najmenšia vzdialenosť, pri ktorej je hĺbka ostrosti maximálna. Objekty sú ostré od vzdialenosti polovice hyperfokálnej vzdialenosti po nekonečno.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Lačnovský kaňon
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy Slovenska na Google Maps
Lačnovský kaňon
Lačnovský kaňon je 2 km dlhá tiesňava, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok v druhohorných vápencoch.Ukrýva viaceré geomorfologicky zaujímavé prírodné výtvory, sústavu vodopádov nazvaných Prahy, ale i vzácnu chránenú kvetenu.
Najznámejšie prírodné výtvory sú: Skalné okno Vrátnica, Mojžišov stĺp a Komín.
Od skalného útvaru Závora začína náučný chodník a popri potoku pokračuje k ďalším skalným útvarom. Po prvom zúženom mieste vychádza chodník na malú polianku s chatkami. Tu sa voda za stráca v ponore a stredná časť tiesňavy je v tomto čase suchá, najmä pri malej zrážkovej činnosti.
Za nimi nasleduje atraktívny skalný stupeň s rebríkom, za vyššieho stavu vody je tu pôsobivý vodopád. Na ľavej strane rokliny sa týči mohutný masív Kamennej Baby, z ktorej vystupuje Dlhý hrebeň. Priamo nad dolinou sa týči Mojžišov stĺp, 60 metrov vysoký skalný masív s výraznou ihlou, na ktorý nadväzuje hrebeň Deravých zubov.
V týchto miestach tiesňava naberá na stúpaní a opúšťa samotný tok Lačnovského potoka. V koryte je viacero vodopádov, pred najkrajšou kaskádou s obrými hrncami sa opäť objavuje voda aj za sucha, ktorá sa poniže nich stráca v podzemí. Pod skalnými stenami je z vyššie položeného chodníka veľmi pekný pohľad na vhĺbenie potoka.
Tiesňava postupne stráca na divokosti, až napokon vyúsťuje na lúky pod obcou Lačnov.
Vo vápencových horninách „lipoveckého krasu“ sa nachádza viacero väčších i menších jaskýň, ktoré sú zimoviskom viacerých druhov netopierov. V území bol zaznamenaný výskyt 10 biotopov (5 lesných a 5 nelesných) 2 rastlinných a 3 živočíšnych druhov európskeho významu.
Z vtáčích druhov k najvzácnejším patrí bocian čierny (Ciconia nigra), orol skalný (Aquila chryzaetos), včelár lesný (Pernis apivorus), výr skalný (Bubo bubo). Kaňonom vedie značkovaný turistický chodník.
zdroj: didgeo.geovzdelavanie.sk