- Banskobystrický kraj
- Bratislavský kraj
- Košický kraj
- Prešovský kraj
- Bardejov
- Brezovica nad Torysou
- Brezovička
- Červená Voda
- Červenica pri Sabinove
- Ďačov
- Drienica pri Sabinove
- Drienovská Nová Ves
- Dubovica
- Fričovce
- Geraltov
- Hanigovce
- Haniska pri Prešove
- Hendrichovce
- Hermanovce pri Prešove
- Hubošovce pri Sabinove
- Jakovany
- Jakubova Voľa
- Jakubovany pri Sabinove
- Jarovnice
- Kamenica
- Kendice
- Krivany
- Lažany
- Lipany
- Lipovce a Lačnov
- Lúčka
- Malý Šariš
- Medzany pri Prešove
- Milpoš
- Mošurov
- Nižný Slavkov
- Nová Kelča
- Nová Ľubovňa
- Olejníkov
- Orkucany pri Sabinove
- Ostrovany
- Pečovská Nová Ves
- Prešov
- Ratvaj pri Sabinove
- Ražňany pri Sabinove
- Renčišov
- Rožkovany
- Sabinov
- Sedliská
- Solivar
- Spišské Podhradie
- Stará Ľubovňa
- Svinia
- Šarišské Michaľany
- Šarišské Sokolovce
- Terňa
- Tichý Potok
- Torysa
- Uzovce
- Uzovské Pekľany
- Uzovský Šalgov
- Veľký Šariš
- Vranov nad Topľou
- Vysoká
- Vysoké Tatry
- Vyšný Slavkov
- Všetky kraje
z fotografického slovníka
- Expozimeter
Zariadenie na meranie svetelných pomerov na scéne. Digitálne fotoaparáty majú zabudovaný vlastný expozimeter, pomocou ktorého dokážu automaticky nastaviť expozíciu. Existujú aj externé expozimetre, samostatné zariadenia, ktoré slúžia na rovnaký účel. - Samospúšť
Po stlačení spúšte fotoaparát niekoľko sekúnd čaká a až potom urobí fotografiu. Používa sa namiesto diaľkovej, alebo káblovej spúšte. Aj keď sa nepoužíva často, má mnoho možností využitia.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie v Ratvaji
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie v Ratvaji
(zobrazená panoráma)
Panorámy Slovenska na Google Maps
História obce Ratvaj
Pravdepodobne v druhej polovici 14. stor. na juhovýchodnom úpätí pohoria Čergov bola založená obec Ratvaj. Najstaršia zachovaná správa o Ratvaji vznikla v r. 1374 v súvislosti s ohraničovaním majetku Posolaka, ktorý susedil s chotárom obce. V písomnostiach zo 14-16 stor. sa vyskytuje pod názvami RATHWAY, RATHUUAY a RATWAY. Pôvodný význam názvu zostáva nejasný, čo sťažuje objasnenie pôvodu dediny.
Na základe vlastníckej príslušnosti okolitých dedín môžeme usúdiť, že Ratvaj patril v 14. stor. zemanom Ďuričkovcom. V priebehu nasledujúcich storočí sa vystriedalo niekoľko majiteľov.
Podľa daňového súpisu z r. 1427 boli sedliacke domácnosti okrem richtárovej zdanené od 18 port, takže Ratvaj bol stredne veľkou dedinou. Koncom 15. a v prvej polovici 16. stor. väčšina sedliakov opustila dedinu, iní stratili pozemky a upadli medzi želiarov. Ochudobňovanie sedliakov pokračovalo aj v nasledujúcom období v takej miere, že v r. 1600 bolo v obci len 8 obývaných poddanských domov a kúria miestnych zemanov. Na základe údajov zo štatistiky v r. 1787 bolo v obci 17 domov a 130 obyvateľov. Mierny nárast bol zaznamenaný v r. 1828, kedy bolo v obci 20 domov a 156 obyvateľov. Do demografického vývoja nepriaznivo zasiahlo v r. 1850-1890 vysťahovalectvo. Počet obyvateľov do r. 1938 nedosiahol ani 100, preto Ratvaj zaradil medzi veľmi malé obce. Obyvatelia sa zaoberali tradičným poľnohospodárstvom.
Pečať obce Ratvaj
Z heraldicko - sfragistických prameňov sa zachoval odtlačok typária z r. 1786 na písomnosti z 12. mája 1787. Rytec v pečatnom poli stvárnil z pažite vyrastajúci strom, ponad ktorý letí bocian a po stranách typický poľnohospodársky motív, vpravo lemeš, vľavo čerieslo. V kruhopise pečate je v latinskom jazyku uvedene: SIGIL (lum) : POS (sessionis) : RATVAY: 1786 (Pečať obce Ratvaj). S uvedeným pečatidlom richtár obce potvrdzoval obecné písomnosti pravdepodobne len do prvej tretiny 19. stor., kedy došlo k zmene a obec používa už inú pečať, ktorá sa zachovala na písomnosti až z r. 1868.
Podľa motívu a výskytu podobných pečatí v iných obciach usudzujeme, že pečatidlo bolo zhotovené v 30. rokoch 19. stor. V strede pečatného poľa je vyobrazený snop obilia, do ktorého je zľava napichnutý kosák. Po obvode pečate je kruhopis v znení: SIGILLUM POONIS RATWAI. (Pečať obce Ratvaj)
zdroj: www.saris.eu.sk