z fotografického slovníka
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Rotunda svätého Martina v Prahe
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Kostoly a Kaplnky
Rotunda svätého Martina v Prahe
(zobrazená panoráma)
Panorámy záhrad
Panorámy Slovenska na Google Maps
Rotunda sv. Martina v Prahe - História
Rotunda sv. Martina pochádza z konca 11. storočia, z obdobia vlády kniežaťa Vratislava II. a je najstaršou rotundou v Prahe. So svojím priemerom 6,5 m je aj najväčší pražskú rotundou. Jej steny dosahujú šírky 1 meter.
V období tridsaťročnej vojny bola využívaná ako Matúšova. Obnovená bola v roku 1719. Po roku 1757, kedy bola opäť poškodená, prestala svojmu účelu slúžiť druhýkrát. Dokonca bola cisárom Jozefom II. zrušená. Zachránená, zrekonštruovaná a obnovená bola v polovici 19. storočia zásluhou grófa Chotka. Rekonštrukcii stavby riadil A. Baum. Pri maliarske výzdobe interiéru boli využité námety s Vyšehradského kódexu. Novorenesančnej oltár rotundy, ktorý je zhotovený zo sliveneckého mramoru, maľbami vyzdobil J. Sequens.
Rotunda sv-Martina Je najstaršia z dochovaných pražských rotunda a súčasne najstaršou zachovanou pamiatkou na Vyšehrade. Bola postavená pravdepodobne v druhej polovici 11.storočia. Na centrálnej stavbe s apsidou neobvyklého parabolického tvaru je pôvodné murivo z nevysokých tehlička, členené na apside Líšeň, ďalej lucerna s obnovenými stĺpiky, koncha apsidy a kupoly lodi. V husitských vojnách ju husiti vyplienili, v tridsaťročnej vojne v nej bola Matúšova.
V roku 1719 bol starý románsky vstup nahradený barokovým portálom a položená nová dlažba. Za bombardovanie Prahy Prusy roku 1757 bola jej stavba ťažko poškodená, v tejto súvislosti bola do jej steny zamurovaná jedna z pruských delových gúľ, ktorú tam môžeme vidieť dodnes. V roku 1784 ju cisár Jozef II. zrušil, a potom slúžila ako skladisko. Pri budovaní novej komunikácie cez Vyšehrad hrozilo rotunde jej zbúranie. Vďaka zákroku grófa Chotka, bola zachránená. Potom bola prenajatá ako obydlie pre chudobu, bol prebúraný nový vstup, v apside zriadená kuchyne a do klenby prerazený otvor pre komín. Až na sklonku 19. storočia sa ju podarilo vyšehradskej kapitule odkúpiť späť a bola obnovená, čím dostala terajšiu podobu. Bola vykonaná reromanizácia, do nového vstupu zasadený Novorománsky portál, upravená okná lucerny, doplnené štukové rímsy a okná dostala nové farebné vitráže.
zdroj: atlasceska.cz