z fotografického slovníka
- Bajonet
Slúži na pripevnenie výmenného objektívu k telu fotoaparátu. Zabezpečuje tiež komunikáciu tela s objektívom, napríklad pri ostrení. - Elektronický hľadáčik
Malý displej, zobrazujúci obraz, ktorý vidí fotoaparát cez objektív. Fotoaparáty s elektronickým displejom sa nazývajú aj nepravé zrkadlovky.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Štátne divadlo a spievajúca fontána v Košiciach
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Štátne divadlo a spievajúca fontána v Košiciach
(zobrazená panoráma)
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Štátne divadlo v Košiciach
Košické divadlo dostalo trvalý stánok v centre mesta už v 18.storočí. V roku 1786 po dlhom uvažovaní mestská rada prijala koncepciu spojenia kaviarne a reduty s divadlom. Protektormi stavby boli gróf Michal Sztáray a gróf Mikuláš Vecsey. Prvý projekt spracovali Štefan Brocký a Jozef Ján Tallher.
Stavbu viedol Anton Schwaizer, stavebný dozor vykonával Ján Juraj Kitzling. Stavbu dokončili v novembri 1789 a v apríli 1790 dokončili interiér. Erazmus Schrott spolu s viedenským maliarom Felixom Hagelom namaľovali oponu, kulisy a dekorácie. Karol Brioschi namaľoval obrazy deviatich múz.
Južná časť slúžila divadlu, severná kaviarni a stred prevádzke a obchodu. Okrem parteru malo divadlo tri galérie s lóžami; vošlo sa sem spočiatku vyše 500 divákov. Hrať sa začalo v decembri 1788, zatiaľ iba v dokončenej sále reduty. Prvým "ensemble" bola známa Bullova spoločnosť, ktorá medzi inými predviedla Mozartov "Únos zo serailu".
Severnú časť budovy uvádzala kaviareň s biliardom a jedálňou, na poschodí sa nachádzala reduta (sála s chórom), fajčiareň, výčap (nápojovňa) a jedáleň. V roku 1828 bolo založené pánske kasíno.
Spievajúca fontána v Košiciach
Spievajúca fontána bola postavená v roku 1997, čím sa stala prvou, a tým aj najstaršou spievajúcou fontánou v Československu. Čaro fontány spočíva v tom, že synchrónne reaguje na vlasnú hudbu, na zvonkohru, ale aj na živú hudbu znejúcu zo Štátneho divadla.
Efekty vystrekujúcej vody v kombinácii so svetlami v piatich farbách, ktoré osvetľujú spievajúcu fontánu očaria skutočne každého.
zdroj: kosice.sk a visitkosice.eu