z fotografického slovníka
- Makropredsádka
Prídavný optický prvok, ktorý slúži na zväčšenie ohniskovej vzdialenosti objektívu a umožňuje fotografovanie z kratšej vzdialenosti od objektu. - Paralaxa
Posunutý obraz scény v hľadáčiku vzhľadom k obrazu, ktorý sa prenesie cez objektív na fotografiu. Paralaxa sa vo fototechnike vyskytuje u priehľadových hľadáčikov.
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone Panorámy pre mobil |
- Slovník
(28.03.2013)
Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
viac ... - Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
(28.12.2012)
Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
viac ... - Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
(24.11.2012)
Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
viac ...
Michalská veža Bratislava - južný pohľad z veže
Ako ovládať prehliadanie panorámy? pozrite si pomocníka
Panorámy z blízkeho okolia
Mestá a obce
Kostoly a Kaplnky
Hrady a zámky
Nezvyčajné panorámy
Michalská veža Bratislava - južný pohľad z veže
(zobrazená panoráma)
Panorámy fontán
Panorámy Slovenska na Google Maps
Michalská veža v Bratislave
sa jediná zachovala z pôvodného mestského opevnenia, ktoré bolo zbúrané na príkaz Márie Terézie v rokoch 1775-78. Mesto začalo expandovať. Okrem Michalskej brány sa dalo do mesta dostať bránami Laurinskou, Rybnou a Vydrickou.
Prvá písomná zmienka o jedinej zachovanej bráne pôvodného mestského opevnenia pochádza z roku 1411, no historici tvrdia, že jej gotická hranolová veža bola postavená ešte skôr, a to v prvej polovici 14. storočia.
V rokoch 1511-1513 bola nadstavovaná a do dnešnej podoby bola upravená v rokoch 1753-1758, kedy na vrchol 51 m vysokej veže bola umiestnená socha sv. Michala archanjela. Svoje meno dostala podľa kostola sv. Michala, ktorý stál na neďalekom predmestí. Na Michalskej bráne sa nachádza olovená kartuša, na ktorej je vďaka cisárovnej Márii Terézii za prejavenú priazeň mestu. Vzťahuje sa to na prestavbu Michalskej veže v období 1753-1758.
Brána sa uzatvárala padacou kovovou mrežou a drevenými vrátami. Dodnes sa zachovalo horné brvno s otvormi na pánty vrát. Nakoľko slúžila ako vstup do mesta, nesmela byť vystavená priamej streľbe. Preto bol pred ňou postavený barbakan, o ktorého úzkom podjazde pre chodcov sa hovorí, že ním chodieval mestský kat. Povera vraví, že toho, kto cez neho prejde a bude pritom rozprávať, do roka a do dňa čaká smrť.
Vo veži sa dnes nachádza Múzeum zbraní a obranných stavieb mesta a z jedného z jej okien je vysielaný laserový lúč, ktorý naznačuje trasu pôvodného Korza a z veže sa dá obdivovať panoráma historického centra Bratislavy.
zdroj: referaty.aktuality.sk