Fotografický slovník
Náhodný výber výrazov
z fotografického slovníka
  • Farebný šum
    Farebný šum vzniká pri fotografovaní v slabých svetelných podmienkach, najmä ak je nastavená vysoká citlivosť snímača. Na celej fotografii je množstvo rôznofarebných rušivých bodov.
  • NEF
    Nikon Electronic Format, skrátene NEF, je špeciálny formát súborov RAW spoločnosti Nikon. Používa sa na uchovávanie dát v digitálnych zrkadlovkách.
 
 
Verzia pre mobil
Internetová stránka Panorámy Slovenska vo vašom Androide alebo Smartphone
 
Panorámy pre mobil
 
 
Panoráma newsletter
Chcete dostávať informácie
o novinkách v oblasti fotografovania panorám alebo info o nových panorámach?
 
Napíšte email a info budete dostávať emailom do schránky
Emailová adresa:
Zasielanie noviniek emailom môžete kedykoľvek zrušiť
 
 
Novinky Panorámy Slovenska
  • Slovník
    (28.03.2013)
    Fotografická slovník obsahuje podrobný a prehľadný popis výrazov používaných vo fotografickej terminológií. Slovník napomáha ľahšiemu porozumeniu špecifickým výrazom s ktorými sa stretávame pri fotografovaní a spracovaní fotografií.
    viac ...
  • Panorámy Slovenska pre Androidy a Smartphony
    (28.12.2012)
    Spustenie internetovej panoramatickej stránky Panorámy Slovenska sk pre Androidy a Smartphony na adrese www.mobile. panoramyslovenska.sk
    viac ...
  • Vytvárame HDR fotografie (3. November 2012)
    (24.11.2012)
    Panoramatický newsletter - November 2012. Súťaž o digitálny fotoaparát Nikon L25 a ďalšie ceny, fotografovanie panorám v Košiciach a škola digitálnej fotografie - vytvárame HDR fotografie
    viac ...
 

Národná rada Slovenskej republiky - park

 
 

Obec: Bratislava

Typ: Mestá a obce

Dátum pridania: 30.09.2012

Miniplanéta

48.141827,17.098211

Vložiť túto panorámu do svojej stránky
 
 

Ako ovládať prehliadanie panorámy?   pozrite si pomocníka

 
 
Fotograf Gabriel Pavlík

Tvorba Google Street View virtuálnych prehliadok

www.fotogabo.sk

 
 

Panorámy z blízkeho okolia

Mestá a obce

Kostoly a Kaplnky

Hrady a zámky

Nezvyčajné panorámy

Panorámy fontán

 
 

Panorámy Slovenska na Google Maps

 
 
 

Národná rada Slovenskej republiky

Začiatkom septembra 1848 sa vo Viedni utvorila Slovenská národná rada, po prvý raz v dejinách slovenského národa ako jeho najvyššia politická reprezentácia a súčasne i orgán koordinujúci politické a vojenské akcie. Tvorili ju politickí predstavitelia Jozef Miloslav Hurban, Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža, členovia s vojenskými úlohami Bedřich Bloudek, Bernard Janeček a František Zach a tajomníci Bohuš Nosák a Daniel Jaroslav Bórik.

Vo Viedni zriadili aj kanceláriu na nábor slovenských dobrovoľníkov. Utvorila sa asi 600 členná jednotka, ktorá na ceste Moravou rozrástla sa o ďalších 150 dobrovoľníkov. O prechode moravsko-slovenského pomedzia 18. septembra 1848 zaznamenal kronikár tých rokov priebeh zhromaždenia prislušníkov jednotky a občanov z dedín, ktoríich prišli sem privítať.

Tu, "na návrší rozkošnom, pri dohárajúcej žiare k západu sa skloňujúceho slnka" sa Štúr takto prihovoril k prítomným: "Za tými vŕškami, tam leží Slovensko, rodin naša, národ ubiedený, utláčaný, od tisíc rokov všetkej samostatnosti pozbavený, národ povrheľ... Ale ešte nevyhynul duch národný.

Pozbavili nás všetkého, nepriatelia naši, lež túto vôľu nik odobrať nemôže, a táto vôľa nás vedie so zbrojou v ruke za tie vŕšky k národu nášmu". 

Vodcom slovenského povstania proti uhorskej vláde ani dobrovoľníkom nechýbali nádeje, odhodlanie, presvedčenie o spravodlivosti tohto boja. Plán povstania rátal najprv s mobilizovaním a vyzbrojením ľudu Myjavy a okolia, odkiaľ sa iskra povstania mala preniesť cez Považie na stredné Slovensko. (K.M.-K.B.: História, cd.).

Zbrane a strelivo, ktoré priniesli povstalci na Myjavu, uložili do kasárni čekopierovcov, cisárskeho vojska pozostávajúceho z talianskych oddielov. (Monarchia vtedy ovládala územia v severnom Taliansku). Maďarský veliteľ poslal medzitým posilu vojska na Myjavu a vyzval Slovenskú národnú radu a slovenských dobrovoľníkov, aby vyprázdnili Myjavu. Stal sa opak. Povstalci vnikli do kasárni, odzbrojili stráže a zmocnili sa vozov so zbraňami, strelivom a jedlom. Slovenská národná rada povýšili Štefanoviča na kapitána. (Šandorfi, R: Buďme hrdí..., s.74).

 

zdroj: historia.studentske.eu
 

Kopírovanie alebo publikovanie
obsahu tohto webu je zakázané